Bezpieczna szkoła, bezpieczna przyszłość |
Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Olimpijczyków Polskich w Suwałkach wzięła udział w projekcie finansowanym ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej „Bezpieczna szkoła, bezpieczna przyszłość". Projekt ma na celu upowszechnienie wśród nauczycieli i pracowników administracji i obsługi umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrożenia oraz wiedzy o zasadach postępowania w sytuacji zagrożenia. W pierwszej części projektu prowadzący dokonali szczegółowego przeglądu placówki w kontekście zagrożeń zewnętrznych, na podstawie, którego zostaną zredagowane rekomendacje dla dyrektora szkoły wskazujące na obszary, które należy poprawić, aby zapewnić optymalne warunki bezpieczeństwa.
W drugiej części projektu uczestniczyli nauczyciele oraz pracownicy obsługi i administracji. Podczas spotkania poznali zasady postępowania na wypadek wtargnięcia osoby niebezpiecznej na teren placówki oświatowej. Omówiono kilka przykładów zagrożeń, jakie mogą mieć miejsce na terenie szkoły. Następnie przeprowadzono warsztaty dla nauczycieli i pracowników szkoły w trakcie, których wypracowano procedury na wypadek zagrożeń w czterech obszarach: podłożenie bomby, zagrożenie chemiczne, napastnik z bronią, groźba zamach terrorystycznego.
|
29 listopada 2017r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli montaż słowno – muzyczny "Jestem, żyję, czuję..." przygotowany przez kolegów i koleżanki z klas: IVd, IVe, Vc, VIIa, VIIb i VIIc pod kierunkiem pań – Anny Bagińskiej, Katarzyny Bołtrukanis i Beaty Zdancewicz. Miał on na celu zwrócenie uwagi na to, co jest naprawdę w życiu ważne. Zaprezentowane utwory poetyckie i muzyczne skłaniały do refleksji nad sensem ludzkiego istnienia i przemijania. Pozwoliły z pewnej perspektywy przyjrzeć się temu, co zostaje za nami i uświadomić sobie, że niczego nie można powtórzyć. Cieszmy się więc z życia i szanujmy je. Pomagajmy drugiemu człowiekowi. Doceniajmy rodzinę, przyjaciół i innych ludzi kroczących z nami krótką drogą życia.
Katarzyna Bołtrukanis
|
|
Dnia 1 grudnia 2017 r. w naszej szkole w ramach kampanii „Białej Wstążki” odbyła się lekcja samoobrony dla dziewcząt z klas drugich i trzecich gimnazjum.
Lekcje prowadził nauczyciel Naszej Szkoły, trener karate i instruktor samoobrony Marek Krejpcio. Na początku lekcji Pan Marek przypomniał, co to jest agresja i przemoc oraz opowiedział jak na nią reagować. Następnie wyjaśnił, że kiedy dochodzi do agresji fizycznej, każda z nas może się bronić, używając adekwatnych możliwości, ale musimy uważać, ażeby nie przekroczyć warunków obrony koniecznej. Kobiety z racji tego, że są słabsze fizycznie od mężczyzn, mają większy problem, aby sobie poradzić z silniejszym agresorem. Pan Marek zademonstrował i wyjaśnił, jak można sobie trochę ułatwić obronę za pomocą podstawowych dźwigni i obezwładnień. Ćwiczyłyśmy sumiennie, ale okazało się, że nie jest to wcale takie proste, jak by się mogło wydawać, więc przesłaniem głównym lekcji zostało to, że trzeba unikać miejsc i zdarzeń, gdzie agresja występuje, a najlepszą formą obrony jest ucieczka. Chyba zaczniemy lepiej ćwiczyć na zajęciach W-f, aby mieć lepszą kondycję fizyczną i wtedy będziemy mogły szybciej oddalić się w bezpieczne miejsce, żeby na przykład zadzwonić po pomoc. |
Akcja "Przyjaciel Zwierząt" |
29 listopada 2017 roku odbył się w naszej szkole apel podsumowujący akcję „Przyjaciel Zwierząt”. Brały w nim udział klasy 0 – VII Szkoły Podstawowej nr 10 w Suwałkach. Na nasze zaproszenie gościliśmy Panią Krystynę Chylińską - prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Zarząd Oddziału w Suwałkach, Panią Mirosławę Balcer, Monikę Filipkowską i Iwonę Kacprzyk - członek Zarządu Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Suwałkach.
W trakcie uroczystości rozdano dyplomy klasom, które wyróżniły się w zbiórce znacznej ilości żywności jak i uczniom, którzy przynieśli najwięcej karmy.
Wyróżnieni: 1. Klasa OA 2. Klasa OB. 3. Klasa III a 4. Klasa VII b 5. Ucz. kl. III a- Ostrowska Urszula 6. Ucz. kl. OB.- Racław Aleksander
Cała akcja zorganizowana była przez nasz Samorząd Uczniowski a jej opiekunami byli Panowie Marek Krejpcio i Marek Grzybowski.
|
|